BLOG 0312 236 65 55 Lityum iyon piller hakkında yanlış bilinenler

 • Geçmişte cep telefonlarında Kurşun Asit piller kullanılıyordu ve bu pillerin verimliliklerini devam ettirebilmeleri için şarj edilmeden önce tamamen boşaltılmaları gerekirdi.Ancak günümüzün Akıllı telefonlarının pillerinde Lityum İyon teknolojisi kullanıldığı için bu piller tamamen boşalmamış olsalar da şarj edilebilmektedir.
 • Lütfen pilinizi dondurucuya yerleştirmeyin Donma ve buz çözülmesi sürecine maruz kalan pillerin dış kısımları hasar görebilir. Ayrıca pil donma sürecinde nemle temas edeceğinden bu durum pilin bozulmasına ve muhtemelen kısa devre yapmasına neden olacaktır.
 • Pili şarj etmek için kullanılan yöntem, pilin performansı üzerinde herhangi bir etkiye neden olmamalıdır. Bununla birlikte pilin şarj süresi kullanılabilecek farklı yöntemlere göre değişiklik gösterebilir.
 • Lityum iyon piller içerisinde bir sıcaklık kontrol cihazı yer alır. Bu sayede de belirli bir derecenin üzerinde ısı üretimi söz konusu olduğunda şarj işlemi otomatik olarak durur. Bu önlem, pilin patlamasını önler.
 • You have completed the steps.

 4

MORE
 1. 1
  Geçmişte cep telefonlarında Kurşun Asit piller kullanılıyordu ve bu pillerin verimliliklerini devam ettirebilmeleri için şarj edilmeden önce tamamen boşaltılmaları gerekirdi.

  Ancak günümüzün Akıllı telefonlarının pillerinde Lityum İyon teknolojisi kullanıldığı için bu piller tamamen boşalmamış olsalar da şarj edilebilmektedir.
 2. 2
  Lütfen pilinizi dondurucuya yerleştirmeyin Donma ve buz çözülmesi sürecine maruz kalan pillerin dış kısımları hasar görebilir. Ayrıca pil donma sürecinde nemle temas edeceğinden bu durum pilin bozulmasına ve muhtemelen kısa devre yapmasına neden olacaktır.
 3. 3
  Pili şarj etmek için kullanılan yöntem, pilin performansı üzerinde herhangi bir etkiye neden olmamalıdır. 

  Bununla birlikte pilin şarj süresi kullanılabilecek farklı yöntemlere göre değişiklik gösterebilir.
 4. 4
  Lityum iyon piller içerisinde bir sıcaklık kontrol cihazı yer alır. Bu sayede de belirli bir derecenin üzerinde ısı üretimi söz konusu olduğunda şarj işlemi otomatik olarak durur. Bu önlem, pilin patlamasını önler.